70% białoruskiego mocznika zablokowane przez Krajową Administrację Skarbową

70% białoruskiego mocznika zablokowane przez Krajową Administrację Skarbową

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), działając na wniosek swojego szefa, podjęła decyzje o wpisaniu kolejnego podmiotu na sankcyjną listę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Ten konkretny podmiot jest wyeksportowym dostawcą mocznika, a jego wpisanie na listę przekłada się na zablokowanie ponad 70 procent dostaw tego nawozu, które były importowane z Białorusi.

KAS nieustannie prowadzi nadzór nad różnymi sektorami, w tym nad branżą nawozową, aby zapobiegać ewentualnym próbom obejścia sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję i Białoruś. W tym konkretnym przypadku, Szef KAS po raz kolejny zainicjował proces wpisania na sankcyjną listę prowadzoną przez MSWiA podmiotu zajmującego się nielegalnym obrotem mocznika pochodzenia białoruskiego. Mocznik ten był w rzeczywistości produkowany przez Grodno Azot, białoruską spółkę obecnie objętą sankcjami unijnymi. Dzięki tej interwencji, KAS zablokowała ponad 70% importowanego do tej pory mocznika z Białorusi.

Wpis na polską sankcyjną listę to dużo więcej niż tylko formalność. Oznacza on nałożenie na osobę lub podmiot restrykcji takich jak zamrożenie wszystkich środków finansowych i zasobów gospodarczych, zakaz bezpośredniego lub pośredniego udostępniania tych zasobów podmiotom lub osobom na liście, czy też zakaz świadomego i umyślnego uczestnictwa w działaniach omijających te restrykcje. Wpisanie na listę oznacza także wykluczenie z procesu przetargowego czy konkursu, a jeśli dotyczy cudzoziemców, wpisanie ich na listę osób, których pobyt w Polsce jest niepożądany.

Działania KAS mają nie tylko na celu przeciwdziałanie próbom omijania sankcji, ale także ochronę polskiego sektora nawozowego oraz producentów z innych krajów członkowskich UE. Aby zapobiec omijaniu sankcji, KAS prowadzi intensywne działania kontrolne w różnych branżach, w tym w branży nawozowej.