Jakie warunki powinny panować w kurniku?
Wiele osób nie ma pojęcia, w jakich warunkach powinny żyć kury. Niedoświadczeni hodowcy mogą popełniać błędy, które negatywnie wpływają na nieśność. Zbyt mała ilość jaj powinna zapalić w głowie lampkę ostrzegawczą. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kurnik nie spełnia restrykcyjnych standardów. Niezwykle ważną kwestię odgrywa oświetlenie oraz temperatura panująca wewnątrz budynku. Potrzebujesz więcej informacji? Koniecznie sprawdź poniższe wskazówki.
Rasa ma znaczenie!
Już na samym początku należy zaznaczyć, że rasa kur ma znaczenie. Wiadomym jest, że domowy kurnik nie przypomina profesjonalnej fermy. Okazuje się jednak, że wymagania kur niosek są bardzo podobne do tych fermowych. Efektywność „produkcji” jaj można utrzymać poprzez m.in. utrzymanie stałej wilgotności oraz temperatury, zapewnienie odpowiednio zbilansowanej paszy oraz długości dnia świetlnego. Trudno jednak sobie na to pozwolić hodowcom, którzy posiadają 20-30 ptaków. Właśnie dlatego warto jest wziąć pod uwagę rasy, które są mniej delikatne, a ich potrzeby nie są tak wygórowane. Doskonałą propozycją wydaje się być zielononóżka.
Latem nie ma zwykle problemów z utrzymaniem właściwej temperatury wewnątrz kurnika. Zmniejsza to również ryzyko nadmiernej wilgoci, która może pojawić się w zimnych oraz niedostatecznie oświetlonych pomieszczeniach. Problem zaczyna się w okresie jesienno-zimowym. Niezwykle często ilość jaj znacząco spada. Zastanawiasz się, jak skutecznie rozwiązać ten problem? Wszystko opisano poniżej! Modernizacja kurnika wcale nie musi kosztować majątku.
Ogrzewanie kurnika – jak ocieplić konstrukcję?
Mogłoby się wydawać, że ogrzewanie kurnika jest kompletnie nieopłacalne. Należy jednak podkreślić, że mowa tutaj o relatywnie prostym systemie, który wspomoże utrzymanie dogodnej temperatury. Nie trzeba obawiać się ekstremalnie wysokich kosztów. Znakomitą opcją wydaje się być docieplenie budynku – w ten sposób można ograniczyć straty energii, W przypadku bardzo starych kurników konieczne jest sprawdzenie ich stanu technicznego. Należy wiedzieć, że największa ilość ciepła ucieka przez dach oraz strop. Po dokonaniu naprawy elementów konstrukcyjnych można przejść do ich uszczelnienia.
Ściany zewnętrzne mogą zostać ocieplone poprzez montaż płyt wiórowo-cementowych lub styropianowych. Ich grubość powinna wynosić około 5 cm. Oczywiście powierzchnia izolacji powinna zostać otynkowana. Ocieplenie wewnętrzne wykonuje się zazwyczaj z włókna szklanego lub wełny mineralnej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać styropian lub polietylen. Wiele zależy od wysokości posiadanego budżetu. Podstawą jest to, aby zastosowane materiały wspomagały magazynowanie ciepła wewnątrz kurnika, a jednocześnie chroniły przed przenikaniem chłodu z zewnątrz. Nie bez znaczenia jest również odporność na czynniki atmosferyczne (m.in. deszcz, grad, śnieg).
Jesienią oraz zimą w kurniku powinna panować stała temperatura (około 6-10 stopni C). Dużą rolę odgrywa również ściółka, którą najlepiej wymieniać codziennie. Przede wszystkim odpowiada ona za pochłanianie wilgoci, jednak wpływa również na samopoczucie ptaków. Jeśli w budynku panują nieodpowiednie warunki, to kuru mogą całkowicie zaprzestać składania jaj.
Oświetlenie kurnika – światło naturalne i sztuczne
W kurniku powinny znajdować się okna, które należy systematycznie oczyszczać. Należy zaznaczyć, że to właśnie one odpowiadają za dopływ światła naturalnego, który jest niezbędny do tego, aby ptaki czuły się dobrze. Trzeba pamiętać, że jesienią oraz zimą kury niechętnie wychodzą na zewnątrz. W dużej mierze wynika to z faktu, że na zewnątrz panują niesprzyjające warunki pogodowe. Zdecydowaną większość dnia spędzają w kurniku, który nierzadko jest ciemny i zimny. Ilość światła naturalnego jest zwykle niewystarczająca. W takiej sytuacji dobrze jest zdecydować się na montaż oświetlenia sztucznego, którego natężenie powinno znajdować się na poziomie 5 lx (ok. 3–4 Watt/m2).
Warto wiedzieć, że kury powinny mieć dostęp do światła nawet przez 12-14 godzin każdego dnia. Jesienią oraz zimą wskazane jest włączanie światła sztucznego w godzinach popołudniowych oraz wieczornych (np. od 16 do 20). Jeśli pogoda nie sprzyja (np. przez cały dzień pada deszcz), to dobrze jest rozważyć zapalenie światła na cały dzień. Ptaki nie pobierają paszy po zmroku. Kury przebywające w zaciemnionym miejscu przez całą dobę nie funkcjonują prawidłowo, co negatywnie wpływa na nieśność.
Czy modernizacja kurnika się opłaca?
Wiele osób zadaje sobie powyższe pytanie. Nawet, jeśli w gospodarstwie znajduje się zaledwie kilkadziesiąt ptaków, to dobrze jest zadbać o ich komfort. Dzięki temu krzywa nieśności będzie kształtować się zgodnie z oczekiwaniami. Oczywiście problem ze zbyt małą ilością jaj nie występuje jedynie w chłodne miesiące. Izolacja kurnika chroni również przed nadmiernie wysokimi temperaturami, o które łatwo w upalne dni. Wiele prac modernizacyjnych można wykonać samodzielnie, co przekłada się na redukcję kosztów. Na jakości stosowanych materiałów nie należy jednak oszczędzać, gdyż przynosi to skutki odwrotne do zamierzonych.