Inwestycja w ziemię rolną, dlaczego warto?
Czas pandemii może sprzyjać inwestycjom. Szczególnie biorąc pod uwagę, jak duża ilość właścicieli gospodarstw postanowiła wrzucić do sieci ogłoszenie o sprzedaży ziemi rolnej. Popyt na kupno własnej części ziemi stale rośnie. Największą popularnością na rynku cieszy się grunt przeznaczony pod budowę. Natomiast warto znać wady oraz zalety inwestycji w ziemie rolną, aby móc podjąć decyzję o odpowiedzialnym zabezpieczeniu przyszłości.
Brak straty
Od II Wojny Światowej cena ziemi nie miała jeszcze okazji maleć. Na przestrzeni tych wielu lat dokładnie widać, jak koszt kupna idzie w górę z biegiem czasu. Przewidywany procent wzrostu ceny gruntu rolnego na przestrzeni 15 lat może osiągnąć nawet 1000%. Oznacza to, że kupując ziemię i sprzedając ją po dłuższym czasie, jej wartość nie zmaleje, wręcz przeciwnie. Zapoznając się z danymi ze strony GUS, można dowiedzieć się, iż w Polsce stopa roczna inwestycji w grunt rolny wynosi średnio 25%.
Łatwa dostępność oraz kusząca cena
Jest to zdecydowanie łatwiejsza inwestycja, niż w przypadku działki budowlanej. Ziemia rolna charakteryzuje się niższą ceną oraz większą dostępnością. Dodatkowo obłożona jest niższymi podatkami w porównaniu do ziemi przeznaczonej pod budowę.
Przekształcanie w grunt budowlany
Istnieje również możliwość przekształcenia działki rolnej na budowlaną, natomiast aby otrzymać na to pozwolenie, należy być rolnikiem. Jest to świetny sposób zwiększania wartości ziemi i wrzucania jej dalej na rynek sprzedaży, aby umożliwić kupno zainteresowanym, potencjalnym nabywcom.
Klasyfikacja ziemi rolnej
Każda działka ma swoje wady i zalety, które znacząco wpływają na cenę oraz zainteresowanie gruntem. Może to być lokalizacja, wygląd i poziom zadbania działki, uzbrojenie, dostęp do większej aglomeracji. Natomiast ziemia rolna posiada swoją własną klasyfikację zależną od klasy gruntu:
- Klasy I-III charakteryzują się najwyższą jakością gleby oraz łatwością produkcji rolnej. Ich największym minusem jest brak możliwości przekształcenia w działki budowlane.
- Klasy IV-VI jest to ziemia najsłabsza jakościowo. Najprościej mówiąc to taka, która nie przyda się rolnikowi pod uprawę. Może zostać użyta jako łąka czy plac do postawienia szklarni. Możliwości jest wiele. Ich największą zaletą jest cena oraz możliwość przekształcenia na inny rodzaj działki, również budowlaną.