Nowoczesny system produkcji owoców, warzyw i zbóż

Nowoczesny system produkcji owoców, warzyw i zbóż

Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez dostępu do owoców, warzyw i zbóż. Za ich obecność odpowiedzialne są gospodarstwa rolne, które przykładają uwagę do tego, aby swoim klientom zaoferować jak najlepszej jakości produkty. Nie można jednak tylko dawać im słowa, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Warto poświadczyć to odpowiednią dokumentacją. Takie możliwości oferuje certyfikat integrowanej produkcji. W jaki sposób można go zdobyć i co daje obecność takiego certyfikatu?

Certyfikacja dla producentów warzyw, owoców i zbóż

Certyfikacja zintegrowana to jedna z najbardziej popularnych kwestii, która cieszy się dużą popularnością wśród producentów warzyw, owoców oraz zbóż. Samodzielne załatwienie wszystkich formalności może zająć trochę czasu, dlatego można poprosić o wsparcie w tej kwestii. Na rynku obecne są firmy, które wspierają w takich działań. Jedną z ofert ma EKOGWARANCJA PTRE z jaką w całości można zapoznać się na stronie https://iprcert.pl/. Z ich pomocą będzie można nie tylko wypełnić stosowne formularze, ale także we właściwy sposób przygotować się do kontroli. Wspierają oni przedsiębiorców, dzięki czemu załatwienie wszystkich formalności nie jest tak mocno czasochłonne.

Czy certyfikat integrowanej produkcji jest mi potrzebny?

Dzisiaj konkurencja na rynku jest bardzo duża. Konsumenci w świadomy sposób podchodzą do wyboru określonych produktów spożywczych, chcąc korzystać tylko i wyłącznie z wysokiej jakości. Dowodem na to będzie dla nich owy certyfikat o który faktycznie należy się postarać. Wśród zalet jego posiadania można wymienić:

  • reklama – więcej osób będzie chciało kupować żywność, która została poświadczona pod względem jakości w sposób urzędowy;
  • refundacja – w ten sposób będzie można odzyskać część pieniędzy, które są powiązane z uczestnictwem w ramach działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Należy jednak pamiętać o tym, że wniosek o refundację należy złożyć do właściwych organów;
  • bezpieczeństwo żywności – przyznanie certyfikatu to jednocześnie potwierdzenie bezpieczeństwa żywności, co jest koniecznością w przypadku eksporcie roślin i produktów roślinnych. Bezpieczeństwo jest bardzo starannie sprawdzane także w przypadku sprzedaży na rynkach lokalnych/krajowych. Jest to także bardzo ważne w przypadku nawiązania z sieciami wielkopowierzchniowymi, które oferują sprzedaż warzyw, owoców oraz zbóż.

O czym nie można zapomnieć?

Zanim jednak zostanie wysłany formularz zgłoszeniowy, którego celem będzie uzyskanie certyfikacji, należy ukończyć szkolenie w zakresie integrowanej produkcji roślin. Jest to koniecznością, ponieważ zaświadczenie potwierdzające ukończenie takiego szkolenia należy dołączyć do wniosku na samym początku. Jeżeli w formularzu takie zaświadczenie nie zostanie dołączone, można być pewnym tego, że trzeba będzie właściwą dokumentację uzupełnić. Ma się na to wyznaczony czas. Jeżeli wnioskodawca się spóźni, jego dokumenty zostaną odrzucone i nie będzie możliwości złożenia wniosku w tym samym roku. Wydawać się to może błahe (no bo zawsze można spróbować za rok), ale w tym momencie można dużo stracić. Szczególnie jeżeli inni producenci będą mogli pochwalić się zdobyciem certyfikatu. W ten sposób zyskają nowych klientów, a inni pozostaną daleko w tyle za swoją konkurencją. Bardzo ważne jest załatwienie wszystkiego od ręki, aby móc jak najszybciej uzyskać właściwą certyfikację. Pomoc specjalistów w tym temacie jest nieoceniona, ponieważ to oni wskazują producentów najważniejsze kwestie, które nie mogą zostać pominięte.