Sezon wnioskowania o dopłaty rolnicze 2024 – sankcje za opóźnienia i możliwość składania do 26 lipca
Obecnie trwa cykl ubiegania się o dopłaty bezpośrednie i obszarowe na rok 2024. Termin do złożenia wniosków bez ryzyka nałożenia sankcji upłynął 1 lipca tego roku, a do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjęła prawie 1,2 miliona takich dokumentów. Rolnikom przysługiwał termin do 16 lipca na wprowadzenie wszelkich poprawek w złożonych deklaracjach bez obawy o konsekwencje finansowe. Proces rekrutacji jest otwarty do 26 lipca, jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, kwota przysługującej płatności będzie zmniejszana o 1%. Jednakże, do 2 września rolnicy mogą starać się o dwa nowe rodzaje wsparcia: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji.
Zgłoszenia są akceptowane jedynie przez internetową aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Do dnia 17 lipca 2024 roku, w ramach obecnej kampanii, o dopłaty wystąpiło już ponad 1,21 miliona rolników (w poprzednim roku było to około 1,24 miliona). Osoby nieposiadające dostępu do komputera mogą skorzystać z pomocy technicznej pracowników ARiMR. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, można je wyjaśnić poprzez infolinię Agencji. Bezpłatną pomoc oferują również specjaliści z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
Płatność dla małych gospodarstw jest przewidziana dla rolników, którzy posiadają gospodarstwa o rozmiarach do 5 hektarów użytków rolnych. Zastępuje ona wszystkie typy płatności bezpośrednich, włączając ekoschematy. Kwota wsparcia wyniesie równowartość 225 EUR na hektar, co maksymalnie daje 1125 EUR na gospodarstwo. Dodatkowo, rolnicy ubiegający się o tę formę płatności będą mogli również starać się o przyznanie tymczasowego wsparcia krajowego (tzn. dodatkową płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu) oraz płatności obszarowe w ramach II filaru Wspólnej Polityki Rolnej (np. płatności ONW, ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne, zalesieniowe) – pod warunkiem, że spełniają warunki ich przyznania. Aby starać się o płatność dla małych gospodarstw, należy najpierw złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie – w terminie podstawowym do 1 lipca lub sankcyjnym do 26 lipca – a po nim, do 2 września 2024 r., złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw.