Możliwe podwyżki emerytur rolniczych – wyjaśnienia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Na interpelację, wysłaną 8 sierpnia 2024 roku przez Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych do Donalda Tuska, pełniącego obowiązki Prezesa Rady Ministrów oraz do Czesława Siekierskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczącą kwestii zwiększenia emerytur rolniczych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło szczegółowe wyjaśnienia.
Ministerstwo podkreśliło, że emerytury rolnicze są systematycznie waloryzowane co roku. Proces ten jest prowadzony zarówno przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w ramach powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, jak i przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w ramach specjalistycznego systemu dla rolników. Waloryzacja odbywa się w marcu każdego roku, natomiast dla emerytur i rent rolniczych wypłacanych kwartalnie proces ten ma miejsce w kwietniu, zgodnie z indywidualnym harmonogramem płatności dla każdego beneficjenta. KRUS przeprowadza waloryzację z urzędu, nie wymagając dodatkowego wniosku od osoby uprawnionej, o czym informuje wydając stosowną decyzję.
Ministerstwo zwróciło uwagę, że w ubiegłym roku doszło do zmiany zasad waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalnorentowych. Zmiana ta polegała na powiązaniu wysokości podstawowej emerytury z KRUS z najniższą emeryturą wypłacaną przez ZUS. Waloryzacja jest realizowana poprzez pomnożenie kwoty podstawowej emerytury przez wskaźniki wymiaru, ustalone indywidualnie dla każdego świadczenia. Gdyby rezultat takiego obliczenia wyniósł mniej niż najniższa emerytura pracownicza, kwota świadczenia zostanie podwyższona do tej wartości.
Odnosząc się do porównań między emeryturą rolniczą a tzw. „rentą alkoholową” Ministerstwo wyjaśniło, że ta druga to potoczna nazwa świadczenia, przyznawanego osobom, które straciły zdolność do pracy ze względu na „naruszenie sprawności organizmu”. Jest ona przyznawana przez ZUS osobom niezdolnym do pracy (całkowicie lub częściowo) ze względu na stan zdrowia, w tym na skutek choroby alkoholowej. Przyznanie tego typu świadczenia wiąże się z koniecznością spełnienia określonych kryteriów, w tym uzyskanie orzeczenia o niezdolności do pracy i osiągnięcie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego.