Sytuacja na rynku oleistych i pszenicy: Przyspieszenie spadków cen rzepaku

Sytuacja na rynku oleistych i pszenicy: Przyspieszenie spadków cen rzepaku

W sektorze uprawy oleistych obserwujemy osłabienie wartości, spowodowane głównie sprzyjającymi warunkami wzrostu w Brazylii. Kraj ten ma szanse na historyczne zbiory soi, co wpływa na rynek światowy. W dodatku, niewiadome związane z przyszłością branży biopaliw oraz możliwość zmniejszenia eksportu spowodowana przez zapowiedzi wojny celnej ze strony prezydenta Donalda Trumpa wywołują presję na ceny soi na giełdzie w Chicago.

Równocześnie, cena oleju palmowego doświadcza korekty na giełdzie w Malezji, gdzie spada do najniższego poziomu od 1 listopada. Taki trend jest efektem zahamowania eksportu tego surowca z Malezji od początku miesiąca. W Europie konkurencja importowanego z Kanady rzepaku oraz rokujące dobrze perspektywy zbiorów w Australii łagodzą niepokoje uczestników rynku.

Z drugiej strony, mamy do czynienia z narastaniem cen unijnej pszenicy. Wzrosty te są reakcją na nagłe osłabienie euro oraz konflikt w regionie Morza Czarnego. Niemniej jednak, poprawa warunków uprawy pszenicy ozimej na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych oraz rywalizacja z nowymi dostawcami z półkuli południowej nadal stawiają pewne granice dla potencjalnych wzrostów.

Dodatkowo, w czwartek kurs euro do dolara spadł poniżej 1,05, co jest najniższym wynikiem od października 2023 roku. Wysoki kurs dolara obniża ceny kontraktów na zboża i oleiste wycenianych w tej walucie na chicagowskiej giełdzie.