W trakcie jest proces wypłaty bonusów frekwencyjnych. Obecnie trwają dwa okresy przyjmowania wniosków dla Kół Gospodyń Wiejskich

W trakcie jest proces wypłaty bonusów frekwencyjnych. Obecnie trwają dwa okresy przyjmowania wniosków dla Kół Gospodyń Wiejskich

Do końca tego miesiąca, czyli do 29 listopada 2024 roku, otwarte są dwa nabory dedykowane Kółkom Gospodyń Wiejskich. W ramach tych naborów, te organizacje mają możliwość otrzymania wsparcia do 10 tys. złotych na realizację swojej działalności statutowej oraz dodatkowe 5 tys. złotych, jeżeli prowadzą swoją działalność na obszarach gmin, które wykazały się wysoką frekwencją podczas wyborów odbywających się w ubiegłym roku. Wnioski o dofinansowanie przyjmowane są w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Dodatkowo, w ramach tzw. bonusów frekwencyjnych, na konta Kół Gospodyń Wiejskich już wpłynęło ponad 11 milionów złotych.

Wsparcie statutowe jest nadal kontynuowane. Mogą z niego skorzystać tylko te koła, które są zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Szansę na ubieganie się o dodatkowe środki mają te KGW, które są zapisane w rejestrze i nie otrzymały dotychczas wsparcia finansowego w ramach naboru, który zakończył się we wrześniu 2024 roku. W tym roku limit wydatków na to dofinansowanie został podniesiony ze 130 milionów złotych do 157 milionów złotych.

Wartość uzyskanego wsparcia jest proporcjonalna do liczby członków każdego koła: te, które liczą nie więcej niż 30 osób, mogą otrzymać 8 tys. złotych; koła posiadające od 31 do 75 członków mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 9 tysięcy złotych; natomiast te największe, z liczbą członków przekraczającą 75 osób, mogą otrzymać aż 10 tysięcy złotych.

Bonusy frekwencyjne są dostępne dla Kół Gospodyń Wiejskich, które mają status osoby prawnej. Jeśli nie mają takiego statusu, muszą być wpisane do rejestru. Dodatkowym warunkiem jest to, że siedziba takiej organizacji musi być zlokalizowana na terenie gminy, która odnotowała frekwencję wyborczą przekraczającą 60% podczas wyborów do Sejmu RP z 15 października 2023 roku. Koło starające się o tzw. bonus powinno posiadać nadany numer identyfikacyjny w ewidencji producentów i nie może być w trakcie likwidacji.

Wysokość wsparcia wynosi 5 tys. złotych na jedno koło i jest wypłacane bezpośrednio po wydaniu decyzji. Do tej pory, na konta 2250 Kół Gospodyń Wiejskich wpłynęły już takie środki.