Wsparcie finansowe do 300 tys. zł dla rolników dotkniętych powodzią. Rozpoczęło się przyjmowanie wniosków
Od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r., rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały na skutek powodzi, mogą ubiegać się o pomoc finansową z przeznaczeniem na rekonstrukcję potencjału produkcyjnego swych gospodarstw. Źródłem funduszy jest budżet Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wnioski przetwarzane są przez regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Pomoc w formie wsparcia finansowego może być przyznana tym rolnikom, którzy doświadczyli strat spowodowanych jedynie przez powódź, jaka miała miejsce we wrześniu 2024 r. na terenie południowo-zachodniej Polski. Ubieganie się o taką pomoc wymaga, aby szkody oceniane przez komisje wojewódzkie wynosiły co najmniej 30% średniego rocznego plonu roślinnego lub zwierzęcego (bazując na danych z trzech ostatnich lat przed rokiem wystąpienia szkód, lub pięciu lat po wykluczeniu roku o najwyższej i najniższej produkcji). Kluczowe jest to, że straty powinny obejmować również majątek trwały.
Wsparcie finansowe może być wykorzystane na odbudowę tej części gospodarstwa, która uległa uszkodzeniu lub zniszczeniu. Wśród możliwych inwestycji kwalifikujących się do refundacji znajdują się: budowa, przebudowa czy remont budynków (poza możliwością odtworzenia uszkodzonych lub zniszczonych budynków podlegających ubezpieczeniu) czy obiektów używanych wyłącznie do celów rolniczych lub do przechowywania, magazynowania, przygotowania do sprzedaży produktów rolnych. Wsparcie obejmuje również zakup nowego sprzętu, koszty rozbiórki i utylizacji szkodliwych materiałów pochodzących z rozbiórki, a także zakup nowych maszyn, urządzeń, tuneli foliowych oraz innego sprzętu służącego produkcji rolnej, przechowalnictwu, suszeniu, magazynowaniu, przygotowaniu produktów rolnych do sprzedaży i zakupu zwierząt gospodarskich tworzących podstawowe stado.
Wsparcie jest udzielane w ramach działania „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”, dobrze znanego rolnikom. Maksymalna kwota wsparcia, jaką można otrzymać w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 to 300 tys. zł, przy czym poziom dofinansowania wynosi 80% kwalifikowanych kosztów.
Wnioski są przyjmowane przez regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty można również dostarczyć za pośrednictwem biura powiatowego – rolnicy z powiatu kłodzkiego są proszeni o dostarczanie wniosków do Biura Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich.