Brak zaliczek dla 24 tysięcy rolników – kiedy otrzymają swoje środki?

Brak zaliczek dla 24 tysięcy rolników – kiedy otrzymają swoje środki?

Postępująca kampania w 2024 roku, obejmująca wypłatę dopłat bezpośrednich i obszarowych, nabrała pełnego tempa. Proces wypłacania zaliczek rozpoczął się 16 października i trwał do końca listopada, a finałowe płatności ruszyły już 2 grudnia. Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), do dnia 12 grudnia zasilenie kont bankowych rolników przekroczyło sumę 11,24 mld zł. Niemniej jednak, występuje grupa rolników, którzy nie otrzymali jeszcze swoich zaliczek. Czy można dowiedzieć się więcej na ich temat?

Nie ulega wątpliwości, że proces realizacji przelewów przebiega dynamicznie, lecz nie wszyscy beneficjenci otrzymali swoje zaliczki. ARiMR wyliczyła, że problem ten dotyka około 2% gospodarstw ubiegających się o dopłaty. Mimo że jest to niewielki procent, liczba absolutna wynosi ponad 55 tysięcy – tylu rolników nie otrzymało jeszcze zaplanowanych płatności zaliczkowych (np. z tytułu ONW czy zobowiązań środowiskowych). Co więcej, grupa 24 tysięcy rolników nie otrzymała absolutnie żadnych płatności.

Przyczyn opóźnień jest wiele, a są one zróżnicowane. Wiceprezes ARiMR, Leszek Szymański, wyjaśnia to poprzez odniesienie do kontroli przeprowadzanych na miejscu, wykrycia sztucznie stworzonych warunków gospodarstwa i problemów technicznych – takich jak zmiana numeru konta bankowego, co skutkuje zwrotem przelewu przez bank. Ta sytuacja wywołała niezadowolenie wśród rolników, co przełożyło się na liczne skargi i pretensje zgłaszane do Agencji.

Prezes ARiMR, Tomasz Legawiec, obiecuje, że wypłaty dla dotkniętych tym problemem rolników zostaną przyspieszone po 8 stycznia 2025 roku. „Nasza kadra otrzymała instrukcje aby finalne płatności trafiły w pierwszej kolejności do tych gospodarzy, którzy jeszcze nie otrzymali swoich zaliczek na dopłaty bezpośrednie. Tym samym pragniemy zapewnić pewną równowagę” – dodaje Legawiec.

Wielu rolników widzi w tych dopłatach kluczowe źródło dochodu, które pozwala na finansowanie bieżącej działalności ich gospodarstw. Dlatego też Agencja podkreśla, że czyni wszystko co w jej mocy, aby jak najszybciej rozwiązać zaistniałe problemy i wypłacić należne środki wszystkim uprawnionym.