Ceny kukurydzy i pszenicy w USA notują najwyższe wartości od czerwca
Dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na międzynarodowym rynku oraz ze strony producentów biopaliw, wycena amerykańskiej kukurydzy osiąga coraz wyższe wartości. W piątek, cena za buszel kukurydzy w Chicago wyniosła 4,5 dolara (około 179 dolarów za tonę), co stanowi najwyższą wartość od czerwca tego roku.
Amerykański eksport kukurydzy również notuje wzrosty – sprzedaż na rynku zagranicznym osiągnęła poziom 1,71 miliona ton. Produkcja etanolu na terenie Stanów Zjednoczonych utrzymuje się na wysokim poziomie, średnio wynosi ona 1,107 miliona baryłek dziennie.
W Unii Europejskiej obserwowany jest podobny trend. W ubiegłym tygodniu, cena za tonę unijnej kukurydzy wzrosła o 1,25 euro i wyniosła 206,25 euro. Ceny przyszłorocznych zbiorów kukurydzy (listopad 2025) wynoszą obecnie 212,25 euro za tonę. Mimo lepszych niż przed rokiem zbiorów we Francji (+13% rok do roku) oraz taniego importu z Ukrainy, cena unijnej kukurydzy wzrosła. Do 15 grudnia, import kukurydzy do Unii Europejskiej wyniósł 9,17 miliona ton, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu do poprzedniego sezonu. Ukraina dostarczyła do Unii 4,9 miliona ton kukurydzy, co stanowi 53% całego importu.
Podobnie jak kukurydza, również pszenica zyskuje na wartości. W Paryżu, cena marcowego kontraktu na unijną pszenicę wzrosła o 5,75 euro i wyniosła 232,75 euro za tonę. W USA, cena pszenicy SRW w Chicago wzrosła o 2,5% i przekroczyła poziom 200 dolarów za tonę (5,46 dolarów za buszel). Raporty wskazują na wzrost międzynarodowego zapotrzebowania na amerykańską pszenicę – tygodniowa sprzedaż eksportowa osiągnęła poziom 612 tysięcy ton.
W Paryżu, ograniczone tempo wzrostu cen pszenicy jest spowodowane zwolnieniem eksportu z regionu Morza Czarnego oraz słabym kursem euro. Rosja planuje znaczne ograniczenie eksportu pszenicy od połowy lutego do końca sezonu, co prawdopodobnie spowoduje zmniejszenie miesięcznych wysyłek tego zboża o ponad połowę. Do 27 grudnia, z Ukrainy wyeksportowano 9,6 miliona ton pszenicy, co stanowi 59,3% całego limitu. W ciągu ostatnich 27 dni grudnia, wyeksportowano jedynie 619 tysięcy ton pszenicy (1,35 miliona ton w tym samym okresie rok wcześniej).
Wzrosty cen pszenicy mogą być ograniczone przez presję wynikającą z żniw na południowej półkuli. W Argentynie i Australii odnotowano dobre postępy zbiorów, a także raporty o dobrych plonach. W wyniku powyższego, eksport argentyńskiej pszenicy powinien wzrosnąć o 3 miliony ton, a australijskiej o 5 milionów ton w skali roku.