Fundusze z Unii Europejskiej na program Mój Prąd: na jakie cele można otrzymać dofinansowanie?

Fundusze z Unii Europejskiej na program Mój Prąd: na jakie cele można otrzymać dofinansowanie?

Środki finansowe na realizację umowy, podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, będą pochodziły z europejskiego programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko) na lata 2021-2027.

Głównym celem programu Mój Prąd jest popularyzacja odnawialnych źródeł energii (OZE) na terenie Polski. Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii sprawia, że Polacy coraz chętniej decydują się na tego typu inwestycje w swoich domach. To prowadzi do wzrostu liczby prosumentów – osób, które korzystają z własnego źródła energii i cieszą się niższymi rachunkami za prąd. Z drugiej strony, rozwijająca się energetyka odnawialna powoli zmniejsza konieczność korzystania z energii produkowanej w tradycyjnych elektrowniach opalanych paliwami kopalnymi.

Szósta edycja programu Mój Prąd, która rozpoczęła się 2 września 2024 roku, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem Polaków. W ciągu kilku dni od ogłoszenia nowego naboru wykorzystano ponad połowę pierwotnego budżetu, który wynosił 400 milionów złotych. W związku z tym podjęto decyzję o podniesieniu kwoty dofinansowania do 1,25 miliarda złotych. Z powodu dalszego wzrostu zainteresowania budową domowych instalacji OZE, resort klimatu i środowiska zdecydował się na podwojenie pierwotnie planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych. Te dodatkowe środki pozwolą na sfinansowanie części piątego naboru i zostaną przeznaczone na szósty nabór.

Program Mój Prąd skierowany jest do prosumentów, którzy ponieśli koszty związane z instalacją fotowoltaiczną po 1 stycznia 2021 roku. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest korzystanie z systemu net-billing, czyli rozliczania produkcji i zużycia prądu w pieniądzu zamiast w kilowatogodzinach, który funkcjonuje od kwietnia 2022 roku.

Poprzez program Mój Prąd można otrzymać dofinansowanie na mikroinstalacje PV zgłoszone do przyłączenia do 31 lipca 2024 roku. W tym przypadku magazyny energii/ciepła są urządzeniami dodatkowymi, ale nieobowiązkowymi. Natomiast od 1 sierpnia 2024 roku dofinansowanie obejmuje instalacje wraz z magazynem energii/ciepła, co jest wymogiem obligatoryjnym. Łączna moc wszystkich posiadanych przez prosumenta instalacji OZE, w tym mikroinstalacja fotowoltaiczna i magazyn energii, nie może przekroczyć łącznej mocy 50 kW.

Szósty nabór wniosków w ramach programu Mój Prąd rozpoczął się 2 września i potrwa do 20 grudnia 2024 roku lub do momentu wyczerpania dostępnych środków.