Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych ujawnia nieprawidłowości w produkcji wyrobów cukierniczych
Podczas przeprowadzonych w pierwszym kwartale 2024 roku kontroli, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) zwróciła uwagę na jakość handlową wyrobów cukierniczych. Głównym celem kontroli było sprawdzenie, czy produkty te są zgodne z obowiązującymi przepisami oraz z deklarowanymi wymaganiami. Najważniejszymi produktami, które były kontrolowane, były wyroby czekoladowe, nadziewane i czekolady zawierające ciastka.
Kontrola została przeprowadzona u 44 producentów, z czego niestety okazało się, że aż 13 z nich (29,5%) miało nieprawidłowości. Należy podkreślić, że kontrole wykazały, że żadna partia wyrobów cukierniczych nie miała kwestii do zakwestionowania w odniesieniu do cech organoleptycznych. Natomiast, co do cech fizykochemicznych – 5 z 58 skontrolowanych partii (8,6%) miało pewne nieprawidłowości.
Nieprawidłowości dotyczyły głównie niewłaściwych poziomów parametrów w stosunku do deklaracji zawartej w wartości odżywczej. Często kwestionowano zawyżoną zawartość cukrów, a także zawartość tłuszczu – zarówno zawyżoną, jak i zaniżoną. Dodatkowo, w jednej partii czekolady mlecznej couverture (surowiec) stwierdzono zawyżoną zawartość suchej masy mlecznej, co nie zgadzało się z deklaracją producenta.
W zakresie znakowania skontrolowano aż 80 partii towarów. Niestety aż 21 z nich (26,3%) okazało się mieć problemy z poprawnym oznakowaniem produktów. Wśród nieprawidłowości znalazły się takie aspekty, jak niepoprawnie podany skład, wprowadzające w błąd nazwy wyrobów gotowych co do składu czy niezgodne ze stanem faktycznym informacje dotyczące kraju pochodzenia składnika. Ponadto, stwierdzono nieuzasadnione wydłużenie daty minimalnej trwałości oraz brak procentowej zawartości składnika występującego w nazwie wyrobu i podkreślonego graficznie na etykiecie.
Inspektorzy na podstawie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych wydali 5 decyzji administracyjnych nakładających kary pieniężne. Wystosowano również 8 decyzji nakazujących przeprowadzenie odpowiednich zabiegów w celu prawidłowego oznakowania produktów. W jednym przypadku, ze względu na niską szkodliwość stwierdzonych nieprawidłowości, podjęto decyzję o odstąpieniu od wymierzenia kary pieniężnej.