Jak przechowywać zboże, aby uniknąć strat ziaren?
Ziarna zbóż muszą być magazynowane w optymalnych warunkach. Tylko wtedy można uniknąć dotkliwych strat plonów. Absolutnym priorytetem jest ochrona przed szkodnikami, które często bytują w przechowalniach. Warto wiedzieć, że wyrządzają one szkody na poziomie globalnym (około 8-10%)! Przykładem jest wołek zbożowy, który może zniszczyć nawet 5% przechowywanych plonów. Wiadomym jest, że straty są nieuniknione, jednak należy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Nie można nie wspomnieć o szkodliwym wpływie zanieczyszczeń czy wilgoci. Błędy rolników bywają kosztowne. Jeśli potrzebujesz praktycznych wskazówek, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie!
Optymalna wilgotność ziarna
Wilgotność ziarna nie powinna przekroczyć 14-17%. Czasami jednak może ona wynosić nawet 30% – dotyczy to plonów, które mogą zostać dosuszone. Trzeba jednak mieć świadomość, że częściowo niedojrzałe ziarniaki, nasiona, fragmenty chwastów osiągają bardzo wysoką wilgotność. Teoretycznie wydają się być one suche, jednak w praktyce dochodzi do wewnętrznego wzrostu temperatury oraz zwiększenia aktywności biologicznej. Każdy powinien wiedzieć, że w pierwszych dniach magazynowania zachodzi końcowa faza dojrzewania ziaren. Niezwykle istotny jest przepływ powietrza w pomieszczeniu. Zaleca się regularne kontrolowanie wilgotności przez kila lub kilkanaście dni (w zależności od rodzaju plonów). Dopiero po tym czasie sytuacja ulega stabilizacji.
Eliminacja szkodników
Do eliminacji szkodników żyjących w magazynie stosowane są środki biologiczne oraz chemiczne. Ciekawym jest, że w przechowalni zbóż może znajdować się kilkaset gatunków owadów oraz roztoczy. Warto wspomnieć także o gryzoniach. W nieszczelnych budynkach nierzadko pojawiają się ptaki, które również wyrządzają ogromne szkody. Wielu rolników ma problem z wczesnym wykryciem szkodników. Im wyższy wzrost populacji, tym większa szansa na pojawienie się nowych gatunków. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że szkodniki tworzą dogodne warunki bytowania dla kolejnych, bardziej wymagających gatunków. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to warto skorzystać z usług profesjonalistów zajmujących się usuwaniem szkodników z obiektów rolniczych.
Monitorowanie ziarna
Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawią się szkodniki, które mogą dotkliwie zniszczyć plony. Podstawą jest stałe monitorowanie zbóż. Jeśli dochodzi do wahań parametrów, to warto poszukać przyczyny tego zjawiska. Przed zastosowaniem toksycznych związków chemicznych warto zastosować pułapki mechaniczne oraz feromonowe.