Jak walczyć z mączlikiem warzywnym?
Mączlik warzywny, czyli biała muszka, jest uciążliwym szkodnikiem, który najczęściej występuje w rzepaku oraz warzywach kapustnych. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób z nim walczyć, aby nie dopuścić do zniszczenia plonów. Ciekawym jest, że w latach 30-tych XX wieku opisywany robak był sporadycznie spotykany przez rolników. Zmiany klimatyczne sprawiły, że populacja szybko się rozrosła. Mączlik lubi wysokie temperatury – sprzyjają mu łagodne zimy, a także relatywnie mała ilość opadów atmosferycznych.
Czym jest biała muszka?
Biała muszka jest pluskwiakiem, który nieco przypomina mszyce. Dla roślin zagrożenie stanowią zarówno dorosłe robaki, jak i larwy. Łatwo rozpoznać wykształconego szkodnika, ponieważ wyróżnia się on sporymi, czerwonymi oczami. Interesującym faktem jest to, że w ciągu jednego sezonu może rozwinąć się nawet pięć lub sześć pokoleń mączlika. Ponadto, generacje zachodzą na siebie, a więc w tym samym czasie można spotkać każde stadium omawianego robaka. Zwykle spotykany jest na warzywach kapustnych oraz rzepaku, jednak nie można wykluczyć tego, że pojawi się on również na innych roślinach.
Czy mączlik warzywny jest bardzo szkodliwy?
Mączlik warzywny stanowi realne zagrożenie dla upraw. Wynika to z faktu, że karmi się on sokami roślinnymi. Należy zaznaczyć, że biała muszka zachowuje się zupełnie inaczej, niż muchówka. Wysysa on soki, a nie zlizuje. Wszystko to sprawia, że rośliny zostają pozbawione składników odżywczych. Można zauważyć na nich dziury oraz uschnięte łodygi lub liście. Ponadto, dochodzi do osłabienia oraz zmniejszenia plonu.
Jak pozbyć się białej muszki?
W przypadku, gdy populacja białej muszki nie jest zbyt duża zaleca się zastosowanie środków powierzchniowych lub zawierających komponenty powierzchniowe. Nie są one skuteczne w dni upalne i suche. Wspomniane preparaty działają najlepiej wtedy, gdy panują umiarkowane warunki atmosferyczne. Alternatywą są środki układowe oraz wgłębne, które działają na każde stadium rozwoju mączlika warzywnego.