Jak wybrać najlepszą glebogryzarkę separacyjną dla swojego gospodarstwa?
Do wyczyszczenia podłoża z chwastów, a także spulchnienia jego wierzchniej warstwy, świetnie sprawdzi się glebogryzarka separacyjna. To sprzęt, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego gospodarstwa rolnego. Warto zainwestować w niego również posiadając przydomowy ogród. W ten sposób można całkowicie zrezygnować z męczącego przekopywania grządek. Jak dokładnie działa glebogryzarka separacyjna i czym kierować się przy jej wyborze?
Czym jest i jak działa glebogryzarka separacyjna?
Chcąc przygotować teren pod nowe nasadzenia czy założenie trawnika, najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w glebogryzarkę separacyjną. Jest to urządzenie, które pozwala usunąć uciążliwe chwasty, bez zbędnego wysiłku. Jednocześnie pozwala ono na spulchnienie wierzchniej warstwy podłoża, co sprzyja późniejszemu kiełkowaniu nasion trawy czy innych roślin.
Glebogryzarka separacyjna działa wielozadaniowo. Można użyć jej nawet na starym trawniku, bez konieczności wcześniejszego usunięcia darni. Tym sposobem można w tym miejscu bez większego problemu założyć nowy trawnik, sad, ozdobne grządki albo ogródek warzywny. Glebogryzarka separacyjna przecina starą darń, a następnie układa w dolnych partiach, na wierzchu przesypując ją przesianym podłożem. Wszystko następnie jest wyrównywane, dzięki czemu po przejechaniu danego obszaru takim sprzętem, później nie trzeba już go nawet grabić.
W tym miejscu warto wspomnieć, że taki efekt pozwala uzyskać tylko glebogryzarka separacyjna. Tradycyjny sprzęt nie jest aż tak dokładny. Jego zastosowanie wymaga późniejszego wybierania starej trawy, a także zebrania kamieni i wyrównania, co potrafi pochłonąć naprawdę sporo czasu i energii. Wybór glebogryzarki separacyjnej będzie więc opcją najlepszą.
Kluczowe czynniki do rozważenia przy wyborze glebogryzarki separacyjnej
Glebogryzarka separacyjna to sprzęt, który sprawdzi się zarówno w przydomowych ogródkach, jak i gospodarstwach rolnych. Ważne jest jednak, żeby w zależności od przeznaczenia, właściwie dobrać jej parametry techniczne. W szczególności moc i szerokość roboczą. Co należałoby przy tym uwzględnić?
Przy wyborze glebogryzarki separacyjnej, warto skupić się na takich aspektach jak:
- wielkość gospodarstwa,
- rodzaj gleby,
- głębokość orki,
- wymagania dotyczące separacji,
- moc posiadanego ciągnika.
Do pielęgnowania przydomowych ogródków wystarczające będą modele o mniejszej mocy i szerokości roboczej wynoszącej np. 85 cm. Do przygotowywania gleby w gospodarstwach rolnych, o wiele lepszym wyborem będą te, które za jednym przejazdem pozwolą oczyścić szerszą połać, co przełoży się na znaczną oszczędność czasu oraz paliwa. Warto więc w takim przypadku poszukać glebogryzarki, której szerokość robocza wynosi 145 czy 165 cm.
Porównanie różnych modeli glebogryzarek separacyjnych
Na rynku można kupić różne modele glebogryzarek separacyjnych, które różnią się od siebie m.in. rozmiarem, szerokością roboczą wału strunowego, wymaganą mocą ciągnika czy mocowaniem.
Poniżej porównanie dwóch popularnych modeli dostępnych na www.agrolsklep.pl:
- Glebogryzarka separacyjna Sanko SB – to glebogryzarka, która świetnie sprawdzi się do tego, żeby przekopać glebę i usunąć z niej chwasty. Model ten jest dostępny w kilku wariantach: SB 105, SB 125, SB 145 oraz SB 165. Im wyższy model, tym większe jego zapotrzebowanie mocy, szerokość robocza i waga. Najniższy – SB 105 posiada szerokość roboczą wynoszącą 105 cm. Jego zapotrzebowanie mocy to 20-30 KM, a waga 330 kg.
- Glebogryzarka separacyjna z siewnikiem SBZ 85 4 Farmer – ta maszyna będzie idealnym wyborem dla gospodarstwa rolnego. Pozwala ona na jednoczesne przygotowanie podłoża i wysiew. Szerokość robocza glebogryzarki, jak i siewnika wynosi 85 cm. Minimalne zapotrzebowanie mocy to jedynie 15 KM, a waga 334 kg.
Porady dotyczące użytkowania i konserwacji glebogryzarki separacyjnej
Aby móc odchwaścić i wyrównać teren o dużej powierzchni, najlepiej jest zainwestować w sprzęt łączący się do pracy z ciągnikiem. Przy użytkowaniu takiej glebogryzarki separacyjnej należy więc pamiętać o tym, że jej operator nie może być pod wpływem alkoholu, ani innych środków odurzających. Dla bezpieczeństwa pracy, ważne jest też, aby miał na sobie odzież roboczą.
Dysponując kilkoma ciągnikami, zawsze należy pamiętać, aby glebogryzarkę podłączać do tego, który będzie miał odpowiednią moc. To pozwoli uniknąć jego przeciążenia. Po zakończeniu prac, sprzęt najlepiej jest oczyścić z resztek ziemi i chwastów, które mogą zbierać się w zakamarkach. Aby uchronić go przed korozją, bezwzględnie trzeba przechowywać go pod zadaszeniem.