Jaką odmianę rzepaku do siewu wybrać?
Wybór właściwej odmiany rzepaku do siewu to nie lada wyzwanie dla każdego rolnika planującego założenie plantacji. W czasach zmieniających się warunków klimatycznych i coraz częściej występujących chorób – wybór odpowiedniej odmiany będzie miał decydujące znaczenie. Jaki rzepak na słabe gleby wybrać, jaka odmiana najlepiej plonuje i jest odporna na choroby? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej!
Aby uprawa rzepaku była opłacalna, należy dobrze zastanowić się, jaką odmianę rzepaku wybrać, aby był odporny na choroby – a tym samym zmniejszyć straty gospodarstwa.
Rzepak odporny na choroby- na jaką odmianę warto się zdecydować?
Rzepak jest podatny na liczne choroby, dlatego wybierając odmianę, powinniśmy wziąć pod uwagę jej odporność na choroby takie jak:
- żółtaczka rzepy,
- sucha zgnilizna kapustnych,
- czerń krzyżowa,
- zgnilizna twardzikowa.
Wybierając rzepak odporny na choroby, możemy skutecznie zminimalizować ryzyko wystąpienia tego zagrożenia i zagwarantować uprawie optymalne warunki dla wzrostu i rozwoju. Co więcej, tego typu odmiany znacznie zmniejszają potrzebę stosowania chemicznych środków ochrony roślin. To korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia ludzi.
Wysiew na słabych glebach – jaka odmiana rzepaku sprawdzi się najlepiej?
Odmiany rzepaku na słabe gleby muszą wyróżniać się cechami, które pozwolą uprzedzić typowe dla niższych klas gleb problemy – głównie ograniczony dostęp do wody i składników odżywczych. To ważne szczególnie w późniejszych fazach rozwojowych.
Odmiana rzepaku dla słabych gleb powinna odznaczać się przede wszystkim silnym wigorem jesiennym oraz wiosennym. Umożliwi to roślinom zbudowanie głębokiego i wydajnego systemu korzeniowego oraz maksymalne wykorzystanie dostępności wody, zarówno w okresie jesienno-zimowym jak i wczesną wiosną.
Rozbudowany system korzeniowy sprawi, że rzepak będzie mógł przetrwać okresowe niedobory wody w dobrej kondycji. Musimy jednak pamiętać, że decydując się na siew rzepaku na słabych glebach, należy w szczególności przestrzegać terminu siewu oraz normę wysiewu.