Jakie maszyny rolnicze można wziąć w leasing?
Leasing to korzystne źródło finansowania sprzętu rolniczego. Pozwala rolnikowi użytkować przedmiot, który należy do firmy leasingowej – w zamian należy regularnie opłacać raty.
Dowiedz się, jakie maszyny mogą być przedmiotem umowy. Sprawdź również najważniejsze zasady leasingu dla rolników oraz korzyści, jakie zapewnia.
Przykładowy sprzęt, który możesz sfinansować leasingiem
Leasing pozwala sfinansować różnego rodzaju maszyny rolnicze – zarówno nowe, jak i używane, w tym poleasingowe. Mogą być to urządzenia różnych producentów. Przykładowe to m.in.:
- ciągniki,
- agregaty uprawowe,
- siewniki,
- prasy rolnicze,
- zgrabiarki,
- traktory i ciągniki,
- opryskiwacze,
- snopowiązałki,
- sadzarki,
- ładowacze,
- maszyny do sortowania plonów,
- kombajny,
- glebogryzarki,
- kosiarki,
Jak otrzymać przedmiot w leasingu?
Leasing maszyn rolniczych jest dostępny dla rolników bez względu na wielkość gospodarstwa czy liczbę zatrudnionych pracowników. Możesz złożyć wniosek o finansowanie nawet wtedy, gdy jesteś indywidualnym rolnikiem – pod warunkiem, że dysponujesz numerem NIP i prowadzisz działalność od minimum 6 miesięcy.
Firmy leasingowe najczęściej stosują uproszczoną procedurę weryfikacji leasingobiorcy. Nie musisz więc przechodzić przez czasochłonne i skomplikowane formalności. Najczęściej wystarczy, że okażesz pisemne oświadczenie o wynikach finansowych oraz dokumenty, które potwierdzają, że prowadzisz działalność rolniczą. Niektórzy leasingodawcy wymagają dodatkowo kopii polisy OC gospodarstwa rolnego oraz umowy własności lub dzierżawy gruntu. Maszyna w leasingu powinna zostać ubezpieczona.
Dlaczego warto wziąć sprzęt rolniczy w leasing?
Leasing maszyn to korzystna pod wieloma względami forma finansowania. Jest łatwo dostępna i nie wymaga wnoszenia wysokiego wkładu własnego. Jeśli firma leasingowa zastosuje uproszczony tryb weryfikacji, możesz otrzymać decyzję nawet od ręki.
Sporą zaletą leasingu dla rolników są elastyczne warunki umowy. Możesz ją zawrzeć na długi okres – nawet do 9 lat. Dzięki temu obniżysz wysokość miesięcznej raty i nie będzie ona stanowić zbyt dużego obciążenia dla Twojego budżetu. Firmy leasingowe oferują też rolnikom sezonowy harmonogram spłaty. Opcja ta pozwala płacić wyższą ratę w okresach największej produkcji, a niższą poza sezonem. Możesz też zmniejszyć wysokość zobowiązania, jeśli wybierzesz leasing z dużą wpłatą własną.
Po zakończeniu leasingu możesz przejąć przedmiot na własność i nadal używać go w swoim gospodarstwie rolnym. W leasingu finansowym stanie się to automatycznie, natomiast w leasingu operacyjnym po wpłaceniu kwoty wykupu. Leasing operacyjny pozwala również zwrócić maszynę rolniczą firmie leasingowej – następnie możesz wymienić ją na nowszą, jeszcze sprawniejszą i wydajniejszą. Jeśli zrezygnujesz z wykupu, unikniesz konieczności poszukiwania nabywcy przedmiotu na rynku wtórnym.
Leasing maszyny rolniczej nie obniży w znaczący sposób Twojej zdolności kredytowej. Dzięki temu zachowasz możliwość sfinansowania kredytem innych inwestycji w swoim gospodarstwie.