Jakie rozwiązania dla ekologicznego rolnictwa oferuje nowoczesna technologia?
Chcąc ułatwić sobie prowadzenie ekologicznego gospodarstwa, warto wykorzystywać dostępne technologie. Obecnie na rynku jest wiele nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym można monitorować uprawy, oszczędzać energię czy przygotowywać glebę pod siew. Świetnym przykładem jest głęboszowanie, dzięki któremu bez stosowania środków chemicznych można poprawić jakość ciężkich i średnich gleb, zmniejszając ich zagęszczenie.
Systemy precyzyjnego rolnictwa dla zrównoważonego zarządzania zasobami
Od jakiegoś czasu w gospodarstwach rolniczych coraz większą wagę przykuwa się do zrównoważonego zarządzania zasobami. Niezbędne do tego jest ciągłe monitorowanie upraw m.in. pod kątem stanu roślinności, ale też zmian klimatycznych czy oceny szkód powstałych w wyniku suszy czy nadmiernych opadów.
Zastosowanie nowoczesnych technologii do zaawansowanego zarządzania uprawami, jak również hodowlą zwierząt, nazywa się rolnictwem precyzyjnym. Jego głównym celem jest zmniejszenie kosztów produkcji rolnej, co jest możliwe do osiągnięcia poprzez wzrost efektywności przeprowadzanych zabiegów oraz wydajności uprawy.
Rolnictwo precyzyjne ma ogromne znaczenie także pod kątem ochrony środowiska naturalnego, dlatego też jego założenia chętnie są wykorzystywane w gospodarstwach ekologicznych. Przykładem zrównoważonego zarządzania zasobami jest zastosowanie dronów oraz satelit do monitorowania upraw. Dostępne są także różne aplikacje mobilne wspierające zarządzanie gospodarstwem ekologicznym nawet na odległość.
Odnawialne źródła energii w gospodarstwach ekologicznych
Nie da się ukryć, że w gospodarstwie rolniczym codziennie zużywa się ogromne ilości energii. Z tego względu tak ważne jest stosowanie w nich jej odnawialnych źródeł. Coraz częściej spotykane w gospodarstwach ekologicznych są nowoczesne panele fotowoltaiczne, które pozwalają na wytwarzanie energii elektrycznej z promieni słonecznych. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również znacznie odciążające budżet.
W gospodarstwach rolniczych można wykorzystywać też inne odnawialne źródła energii. Przykładem jest budowa małej elektrowni wodnej. Ta generuje energię elektryczną, wykorzystując energię kinetyczną przepływającej wody. Szczególnie interesującym rozwiązaniem dla ekologicznych gospodarstw rolniczych jest przetwarzanie biomasy, czyli pozostałości z upraw. Mogą być to:
- słoma,
- siano,
- łęty,
- wióry,
- rośliny energetyczne trawiaste.
Można wykorzystać je nie tylko w celu wytworzenia własnej energii elektrycznej, ale również ciepła czy chłodu.
Głęboszowanie jako przykład ekologicznego rozwiązania dla rolnictwa
Pośród nowoczesnych rozwiązań dla ekologicznego rolnictwa są również maszyny rolnicze do uprawy ziemi, które pozwalają na uzyskanie lepszej jakości plonów bez stosowania środków chemicznych. Należy do nich m.in. głębosz. Jest to maszyna, która pozwala na głębokie spulchnienie gleby (nawet na 60cm w głąb), bez konieczności jej wywracania. To sprawia, że głęboszowanie przekłada się na o wiele lepszy rozrost korzeni. W efekcie dochodzi do ułatwionego pobierania składników pokarmowych oraz wody z głębszych warstw gleby.
Ponieważ głębosz rozluźnia glebę bez jej wywracania, nie dochodzi do jej nadmiernej degradacji ani utraty wody. Tym sposobem jest to szczególnie cenione rozwiązanie właśnie w przypadku gospodarstw ekologicznych. Głębosze w swojej ofercie ma m.in. producent maszyn rolniczych Dexwal. Czołowym produktem tej firmy jest głębosz KRET. Jest on dostępny w wariantach z 1, 2, 3 lub 5 zębami, z czego dwie ostatnie wersje występują również w opcji z wałem lub bez.
W rolnictwie ekologicznym sprawdzają się też takie maszyny rolnicze jak: siewnik poplonów (inaczej rozsiewacz poplonów), chwastownik brona oraz agregat uprawno-siewny. Pozwalają one na dobre przygotowanie pola pod wysiew i sam wysiew bez nadmiernego zagęszczania gleby. Producent maszyn rolniczych Dexwal ma w swojej ofercie wszystkie najważniejsze sprzęty agrotechniczne.