Koła Gospodyń Wiejskich
KGW, czyli Koło Gospodyń Wiejskich, głównie kojarz się nam z kobietami w strojach ludowych. Oczywiście jest to dobre skojarzenie. Choć można by je trochę rozwinąć…
Czym właściwie jest Koło Gospodyń Wiejskich? Jest to organizacja kobiet, która działa głównie na terenach wiejskich. Oczywiście udział w niej jest całkowicie dobrowolny. Na terenie jednej wioski może działać tylko jedno koło. Każde z nich musi być wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.
Koło ma swój zarząd. Zazwyczaj na jego czele stoi Pani Prezes.
Tradycja zakładania takich organizacji sięga XVIII wieku. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło. Panie z KGW idą z duchem czasu.
Tyle teorii i historii. Teraz czas na praktykę! Zazwyczaj wiąże się ona z pysznościami ?
Panie spotykają się, pieką, gotują. Większość kół kładzie nacisk na lokalne produkty i potrawy. Później z tymi smakołykami jeżdżą na różnego rodzaju imprezy, gdzie można ich spróbować. Prezentują tym samym regionalne smaki. Panie kultywują pamięć i zwyczaje, ale nie boją się sięgać też po nowości.
Koła Gospodyń Wiejskich prowadzą także działalność artystyczną. Zazwyczaj śpiewają. Są to przeważnie ludowe melodie. Można ich posłuchać nie tylko na lokalnych imprezach, typu dożynki czy wiejskie festyny. Część z Kół jeździ także na przeglądy, konkursy, gdzie mają możliwość zaprezentowania swoich możliwości. Niektóre z Kół mają swoje grupy taneczne, a nawet kabaretowe.
Panie w Kołach Gospodyń często na swoich spotkaniach wykonują też rękodzieło. Robią to nie tylko technikami bardzo popularnymi, jak haft, ale stawiają też na inne rozwiązania jak chociażby makrama (sztuka wiązania sznurków).
Działalność Kół Gospodyń Wiejskich jest niezwykle szeroka. Co ciekawe, nie dotyczy to już tylko starszych osób, ale także coraz więcej młodzieży interesuje się tym tematem. Przyciąga ich często to, co takie Koła organizują. Wspomniane już rękodzieło albo różnego rodzaju grupy śpiewacze czy taneczne.
Choć Koło Gospodyń zawsze kojarzyło nam się raczej z terenami wiejskimi, coraz częściej powstają także Koła Gospodyń Miejskich.
Z całą pewnością dla wielu kobiet, poza całą „otoczką”, jest to świetnia opcja, żeby gdzieś wyjść, wypić kawę i miło spędzić czas.
KGW to tradycja!