Listopadowe prace polowe
Przyszła jesień, pola opustoszały z upraw. Coraz szybciej zaczyna robić się ciemno, dni są coraz krótsze. Pogoda też już przeważanie nie rozpieszcza… Nic bardziej mylnego! Listopad nadal jest czasem wytężonej pracy na roli.
Jakie prace polowe wykonuje się w listopadzie?
Następuje „sprzątanie” pól. Ostatnie zbiory, takie jak ziemniaki, buraki czy kukurydza są zwożone, a następnie przygotowywane do przechowywania. Poza tym rozpoczyna się przygotowanie do przyszłorocznych zbiorów. Rośliny ozime, czyli takie, które do rozpoczęcia wzrostu, a następnie poprawnego rozwoju potrzebują niskich temperatur, powinny być już w ziemi.
Większość rolników skupia się w tym jesiennym czasie na poprawie gleby. Lepsze przygotowanie ziemi w jesieni to mniej pracy na wiosnę ?
Nie można zapominać, że jeśli na polu chcemy zastosować nawóz naturalny, w postaci gnojówki, gnojowicy lub obornika, nie wolno zrobić tego później niż do 30 listopada. Na wiosnę można zacząć je stosować już od 1 marca.
Skup się także na ochronie roślin, by nie zostały zaatakowane przez niechciane pasożyty czy chwasty. Warto jednak pamiętać, że środki ochrony roślin, stosowane przy zbyt niskich temperaturach, mogą nie przynieść oczekiwanego efektu.
Po skończonych pracach można w końcu usiąść i odpocząć, a przynajmniej przestać przejmować się swoim polem. Aż do wiosny…