Nadchodzi pomoc dla trudnej sytuacji hodowców trzody chlewnej
Od wielu lat obserwujemy problemy związane z hodowlą trzody chlewnej. Spada zapotrzebowanie na mięso wieprzowe na rynku europejskim, produkcja staje się nieopłacalna, a do tego dochodzi problem z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF). To wszystko sprawia, że liczba gospodarstw hodowlanych maleje, a poziom pogłowia trzody chlewnej drastycznie się obniża.
Jako odpowiedź na te wyzwania, w 2023 roku, za sprawą Związku Zawodowego Rolnictwa „Korona” (ZZR KORONA) i z woli rządu oraz po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej, ponownie uruchomiony został program Locha Plus. Było to uzasadnione kryzysem na rynku rolnym spowodowanym agresją Rosji przeciwko Ukrainie. Niestety, ten rodzaj pomocy okazał się jednorazowy i ograniczał się tylko do roku 2023.
Niemniej jednak, ZZR „Korona” nie poddało się i postanowiło kontynuować starania o wsparcie dla rolników. Tym razem wystosowano apel do ministra rolnictwa z dwoma kluczowymi postulatami. Pierwszy dotyczył rekompensaty za spadek dochodów z pierwszego kwartału 2022 roku, wynikający ze sprzedaży świń zainfekowanych ASF. Drugi postulat dotyczył zastosowania programu Locha Plus w roku 2024 na tych samych zasadach, co w 2023 roku, ze względu na to, że restrykcje na rynku rolnym wynikające z agresji Rosji na Ukrainie nadal trwały.
Do obu tych postulatów ZZR „Korona” dołączyło odpowiednie projekty rozporządzeń wraz z uzasadnieniem ich potrzeby. Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez Związek, obecnie te propozycje są analizowane przez specjalistów prawniczych resortu.
Pełniący funkcję pełnomocnika Związku dr Daniel Alain Korona wyraził nadzieję, że aktualna rada ministrów uwzględni te projekty rozporządzeń. Jeśli jednak tak się nie stanie, ZZR „Korona” będzie domagać się ich przyjęcia przez kolejny rząd.