Najczęstsze choroby grzybowe jabłoni. Jakie środki grzybobójcze do sadu warto wybrać?
Choroby w sadzie jabłoniowym są częstym problemem, z którym zmagają się sadownicy. Stosują oni różne zabiegi profilaktyczne, które mają zapobiegać ich powstawaniu. Szczególnie problematyczne są choroby grzybowe, które często atakują drzewka owocowe w dużym stopniu zagrażając uprawom oraz plonom. Dlatego też warto wiedzieć, co zrobić aby raz na zawsze pozbyć się problemu z rozwijającymi się chorobami jabłoni. Podpowiadamy, jakie preparaty warto wybrać.
Jakie są najczęstsze grzybowe choroby jabłoni?
Grzybowe choroby jabłoni najczęściej atakują liście, owoce oraz korę drzew, dzięki czemu są widoczne gołym okiem. Ich zwalczanie powinno być więc priorytetem jeśli zależy nam na uzyskaniu dobrej jakości plonów. Występowanie chorób grzybowych może wpływać nie tylko na owoce, ale także spowodować zahamowanie rozwoju roślin czy porażenie ich pędów. Dlatego też przeciwdziałanie tym chorobom powinno być priorytetem dla każdego sadownika.
Najczęściej występujące choroby jabłoni, z którymi możemy spotkać się w sadzie to z pewnością:
- parch jabłoni,
- gorzka zgnilizja jabłoni,
- mączniak jabłoni,
- drobna plamistość jabłoni.
Zwalczanie chorób jabłoni – o czym warto pamiętać?
Do najważniejszych zasad profilaktycznych mających na celu przeciwdziałanie rozwojowi chorób grzybowych możemy zaliczyć między innymi:
- zachowywanie czystości i higieny poprzez usuwanie chwastów, opadłych liści oraz innych odpadów materii, które mogą sprzyjać rozwojowi zarodników chorobotwórczych grzybów,
- zapewnienie odpowiedniego rozstawu drzew,
- wybór odmian odpornych na choroby grzybowe,
- wczesnowiosenne opryski jabłoni,
Do skutecznej ochrony roślin przed działaniem chorób grzybowych najczęściej wykorzystuje się fungicydy. Są to niezwykle skuteczne środki grzybobójcze do drzew owocowych, które zapewniają miarodajne rezultaty. Ich działanie obejmuje zarówno wskazanie prewencyjne jak również zaradcze w momencie zauważenie objawów zarażenia. Powstawanie chorób grzybowych związane jest również z wyższą wilgotnością powietrza, dzięki której tworzy się odpowiednie środowisko do rozwoju ich zarodników. Zwalczanie grzybów atakujących drzewka owocowe może być stosunkowo problematyczne, dlatego też w tym przypadku konieczne jest zastosowanie preparatów takich jak sadownicze środki grzybobójcze. Aplikowane w formie oprysków zapewniają wysoką wchłanialność oraz odpowiednią skuteczność.
Opryski mają duże znaczenie ze względu na swoje grzybobójcze działanie. Na ich skuteczność wpływ ma wybór odpowiedniego preparatu oraz termin wykonywania zabiegu. Szczególnie ważne w terminarzu są wiosenne opryski jabłoni, które chronią rośliny przed działaniem chorób grzybowych atakujących większość upraw .
Środki grzybobójcze do sadu – jak stosować?
Środki grzybobójcze na jabłonie to preparaty stosowane w celu wyeliminowania zagrożenia związanego z powstawaniem chorób grzybowych. Ich stosowanie ma duży wpływ na uzyskane plony ze względu na możliwość zahamowania rozwoju zarodników grzybów. Zgodnie z przyjętymi zasadami, zwalczanie parcha jabłoni wczesną wiosną powinno być obowiązkową już po zakończeniu okresu zimowego.
Opryski najlepiej wykonać już pod koniec lutego, lub nieco później, z uwzględnieniem panujących warunków atmosferycznych. Tego typu zabiegi powinny być stosowane w momencie gdy rośliny nie rozwinęły jeszcze liści. Przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących aplikacji ma duży wpływ na działanie preparatów.
Co na parcha jabłoni? Najlepsze preparaty grzybobójcze
Stosowanie sprawdzonych preparatów do ochrony roślin pozwala pozbyć się chorobotwórczych patogenów, które mają duży wpływ na uzyskane plony. Dlatego też warto pamiętać o odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych również z zastosowaniem środków grzybobójczych. Jakie preparaty najlepiej sprawdzą się do przeciwdziałania chorobom grzybowym takim jak parch? Zdecydowanie warto sprawdzić ofertę fungicydów dostępną na oficjalnej stronie producenta https://www.frusto.pl/fungicydy.htm. Są to sprawdzone produkty o silnym działaniu grzybobójczym, charakteryzujące się wysoką skutecznością w różnych uprawach.