Polska rolnictwo wobec trudności i możliwości: analiza podczas spotkania z Krajową Izbą Gospodarczą

Polska rolnictwo wobec trudności i możliwości: analiza podczas spotkania z Krajową Izbą Gospodarczą

W dniu 21.11.2024 roku doszło do spotkania Czesława Siekierskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), a także uczestnictwa ministra w posiedzeniu komitetu KIG. Podczas tych spotkań skupiono się na ocenie dwudziestoletniego członkostwa Polski w Unii Europejskiej, jak również na możliwościach, które zostały wykorzystane przez polski sektor rolno-spożywczy. To było również miejsce do omówienia wyzwań stojących przed tym sektorem w kontekście zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie UE oraz dalszej integracji.

Minister Siekierski wyraził przekonanie, że po dwóch dekadach członkostwa Polski w Unii Europejskiej można śmiało stwierdzić, że Polska była dobrze przygotowana do przyjęcia tej nowej roli. Zauważył, że obawy o zalanie polskiego rynku przez europejskie produkty żywnościowe okazały się nieuzasadnione. Wskazał również, że rolnictwo w Polsce przeszło istotne zmiany w ciągu ostatnich 20 lat.

Minister rolnictwa przypomniał, że struktura gospodarstw rolnych i skala produkcji uległy znaczącym przemianom w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Obserwowano spadek liczby gospodarstw przy jednoczesnym zwiększeniu ich powierzchni. Polska jest teraz jednym z kluczowych eksporterów mięsa drobiowego i mleka w Europie. „Aktualnie 40% naszej żywności jest eksportowane. To oznacza dziesięciokrotny wzrost wartości eksportu na przestrzeni dwudziestu lat członkostwa w Unii Europejskiej”, podkreślił minister Siekierski.

Z okazji zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie UE, minister Siekierski wyraził zamiar skierowania uwagi na przyszłą Wspólną Politykę Rolną oraz budżet przeznaczony na rolnictwo. Podkreślił również chęć dalszej analizy Zielonego Ładu. Minister zasugerował, że główną rolą Polski podczas prezydencji będzie integrowanie interesów państw członkowskich.

Minister Siekierski omówił też aktualne problemy i wyzwania stojące przed sektorem rolnym, nie tylko w Polsce, ale także na szczeblu europejskim. Omówił kwestie związane z Wspólną Polityką Rolną, Zielonym Ładem, rosyjską agresją na Ukrainę oraz umową UE-Mercosur. Wskazał, że warunki geopolityczne w momencie negocjacji umowy UE-Mercosur w 2019 roku różniły się znacznie od obecnej sytuacji.

Minister zauważył, że proponowana umowa nie bierze pod uwagę specyficznych warunków sektora rolnego, który został szczególnie dotknięty skutkami agresji Rosji na Ukrainę czy niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Zaakcentował również, że wszelkie działania resortu rolnictwa są i będą skierowane na konkretną pomoc dla polskiego sektora rolno-spożywczego.