Przemkowskie Bagna: Zachowane w Czasie Naturalne Bogactwo Przyrody
Bagna Przemkowskie charakteryzują się obszerną i płaską niecką, gdzie najwyższe punkty wynoszą od 128 do 130 metrów n.p.m. Całość tego naturalnego kompleksu obejmuje około 3100 hektarów, z czego jedna trzecia znajduje się w województwie lubuskim, a pozostałe dwie trzecie leżą na terenie dolnośląskiego.
Zdecydowana większość tych terenów to obszary intensywnie podmokłe, które były wykorzystywane jako łąki przed drugą wojną światową. Dzisiaj są one często zalane i porastają je gęste krzewy wierzb oraz typowa roślinność bagienna.
Na terenie dolnośląskiego cały ten obszar Bagien Przemkowskich został objęty ochroną przyrody. Ta ochrona ma formę rezerwatu przyrody o nazwie „Stawy Przemkowskie” oraz użytku ekologicznego zwanego „Przemkowskie Bagna”.
Największym strumieniem na tym terenie jest Kanał Północny oraz mniejsza rzeka Szprotawka. Cały obszar Bagien Przemkowskich jest silnie podtopiony, czasami przez zalanie wodą powierzchniową, a czasami przez wypływające wodę gruntową.
Flora tego obszaru jest niezwykle bogata i różnorodna. Przeważają tu dzikie, wilgotne i świeże łąki, trzcinowiska, zarośla pałki szerokolistnej, skrzypowe, ponikła błotnego, rzepichy ziemnowodnej, wysokoturzycowe oraz mozgowe szuwary.
Równie różnorodna i bogata jest fauna ptaków na tych terenach. Zauważyć można tu wiele ginących i zagrożonych gatunków. Szczególnie interesujące są liczne populacje żurawia, derkacza, kszyka, cyranki. Co więcej, do niedawna na tym terenie można było spotkać cietrzewa – jednego z ostatnich przedstawicieli tego gatunku w województwie.
Bagna Przemkowskie są jednym z największych i najlepiej zachowanych kompleksów środowisk podmokłych w regionie lubuskim.