Trwa deprecjacja na giełdzie zbożowej. Kukurydza osiąga wieloletnie minimum
Poniedziałek przyniósł kontynuację negatywnej tendencji na światowych rynkach zbożowych, zarówno za oceanem, jak i we francuskiej stolicy. W rezultacie zarówno amerykańska soja, wraz z olejem sojowym, jak i kukurydza obniżyły swoje wartości do najniższych od lat poziomów. Pszenica SRW natomiast spadła poniżej barierę 6,0 usd/buszel.
Z kolei na unijnym rynku zboża także zanotowały nowe, długoterminowe minima, dotyczące marcowego terminu. W przypadku pszenicy, wcześniej zauważalne zwiększone zapotrzebowanie, które pojawiło się w styczniu, szybko oddaliło się w cień. Presja konkurencji z regionu Morza Czarnego nie ustaje, wpływając na kształtowanie międzynarodowych trendów. Dodatkowo na deprecjację cen ma wpływ prognozowana bliska rekordowej produkcja rosyjskiego rolnictwa planowana na 2024 rok.
Na rynku notuje się również spadek wartości rzepaku, który to trend podąża za soją i canolą oraz jest pokłosiem korekty na rynku ropy. Notowania lutowego rzepaku zakończyły obrót w środę poniżej progów 425 eur/t. Majowy kontrakt na to zboże został wyceniony na 426 eur/t, natomiast dostawy planowane na sierpień osiągnęły wartość 419,5 eur/t.
Scena jest również pod wpływem perspektywy obiecujących zbiorów soi w Argentynie w bieżącym roku. Mimo iż obecnie notuje się niepokojące wzrosty temperatur w tym kraju, nadal utrzymuje się presja spadkowa na wartość tego zboża.