Uprawa rzepaku jesienią – jaki regulator wzrostu wybrać?
Jesienią należy skupić się na kompleksowym przygotowaniem roślin przed nadejściem mrozów. Zabezpieczenie rzepaku ozimego na czas zimowania to absolutna podstawa. Wiele zależy od decyzji podjętych przez hodowcę. Każdy rolnik sam określa optymalne terminy przeprowadzanych zabiegów, co bezpośrednio wpływa na kondycję roślin. Sporym dylematem może okazać się wybór regulatora wzrostu. Nie istnieje środek, który tak samo dobrze sprawdzi się w absolutnie każdym przypadku. Zastanawiasz się, jaki preparat nie tylko skróci rośliny, ale również zmniejszy ich podatność na choroby? Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu!
Przygotowanie rzepaku do zimowania
Rzepak zimuje w dość trudnych warunkach, które nie są zależne od hodowcy. Ważne jest jednak to, aby przygotować rośliny na każdą okoliczność. Tylko w ten sposób można zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia na skutek oddziaływania niesprzyjających czynników atmosferycznych. Na specjalną uwagę zasługują liście, których porą jesienną jest relatywnie niewiele. Należy mieć świadomość, że biorą one czynny udział w produkcji asymilatów. Liście muszą być dobrze odżywione. Konieczne jest także upewnienie się, że nie zostały one zaatakowane przez patogeny. Palowy system korzeniowy ułatwia roślinom bezpieczne zimowanie. Zasada jest prosta – im głębiej, tym lepiej. Wynika to z faktu, że wewnątrz gleby panują wyższe temperatury, niż przy powierzchni. Kluczowe jest także niskie osadzenia stożka wzrostu pędu głównego. Należy osłonić go liśćmi rozety.
Regulator wzrostu w rzepaku
Odpowiednie uformowanie rzepaku przed zimą zapewnia preparat o nazwie Caryx 240 SL. Nie bez powodu cieszy się on sporym uznaniem doświadczonych hodowców. Niezaprzeczalnym plusem jest fakt, że wspomniany środek chroni liście przed groźnymi infekcjami. Silny poziom skrócenia sprawia, że roślina utrzymuje się nisko przy podłożu, a tym samym staje się o wiele bardziej odporna na mrozy oraz osuszające wiatry. Takie zabezpieczenie rzepaku ogranicza prawdopodobieństwo jego przemarznięcia oraz efektywny rozwój wiosną.