Wzrost przypadków ASF w Wielkopolsce: kolejne ogniska zakażenia i utylizacja zwierząt

Wzrost przypadków ASF w Wielkopolsce: kolejne ogniska zakażenia i utylizacja zwierząt

Główny Inspektorat Weterynarii podał do wiadomości, że w 2024 roku na terenie Polski odnotowano kolejne, tj. 19., 20., 21. i 22., ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Informacje te opierają się na wynikach badań laboratoryjnych, które przeprowadzono 12, 15 oraz 16 lipca 2024 roku. Analizy zostały wykonane przez Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. ASF, które działa przy Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Niniejszy rok przyniósł 19. ognisko ASF, które wykryto w gospodarstwie hodowlanym w Skrzetuszewie, położonym w gminie Kiszkowo, powiat gnieźnieński, w województwie wielkopolskim. Na farmie tej utrzymywano łącznie 17 sztuk świń. Obszar ten objęty jest ograniczeniami zawartymi w części I załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594.

Kolejne, 20. ognisko ASF zaobserwowano w gospodarstwie rolnym w miejscowości Chrustowo w gminie Ujście, powiat pilski, także na terenie Wielkopolski. W tym miejscu hodowano aż 568 sztuk świń. W przeciwieństwie do poprzedniego, ten obszar nie jest objęty ograniczeniami określonymi w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2023/594.

21. ognisko pomoru stwierdzono w gospodarstwie hodowlanym w Jarosławcu, leżącym w gminie Uchanie, powiat hrubieszowski, województwo lubelskie. Na tej farmie utrzymywano tylko dwie świnie. Obszar ten podlega ograniczeniom znanym z części III załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594.

Ostatnie, 22., ognisko ASF zaobserwowano w Studzieńcu, położonym w gminie Rogoźno, powiat obornicki, województwie wielkopolskim. Tutaj hodowano 19 sztuk świń i obszar ten również jest objęty ograniczeniami określonymi w części III załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594.